VARİSLER SÜLÜK İLE TEDAVİ EDİLEMEZ

Sülükle Varis TedavisiModern tıp gelişinceye kadar hastalıkların tedavisinde binlerce yıldır çeşitli bitkiler ve yöntemler kullanılmıştır.

Bunlardan sülük tedavisi geçmişte olduğu gibi günümüzde de çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bunların üretilmeleri için yetiştirme çiftlikleri kurulmuştur. Bu üretilen sülükler pek çok hastalığın tedavisinde modern sağlık ünitelerinde kullanılmaktadır. Sülük kullanımının temel etki mekanizması, ortama salgıladıkları pıhtı eritici maddeler ile ince kılcal damarlarda pıhtılaşmayı engellemeleri, ortamdaki kan veya artık zararlı maddeleri de emerek uzaklaştırmalarıdır. Bu özelliklerinden dolayı günümüz modern tıbbında plastik cerrahi, mikrocerrahi gibi alanlarda ve kronik yaraların tedavisinde kullanılmaktadır.

Ancak, sülük tedavisi uygun hastalarda kullanılmadıkları taktirde çok önemli sağlık problemlerine de neden olabilmektedir. Bu yanlış kullanımların başında bacaklardaki varis tedavisi gelmektedir. Varislerin temel nedeni toplardamarlar içerisinde bulunan kapakçıkların bozulmasıdır. Bu kapakçıklara yönelik tedaviler yapılmadığı ve yumak yapmış olan bu varislerin çıkartılmadığı taktirde, varis içerisinde biriken kanın sülük tarafından emdirilmesinin tedavi olasılığı sıfırdır. Ayrıca sülük kullanımına bağlı enfeksiyon gelişebilmekte ve bacak mevcut durumundan çok daha kötü hale gelerek varis tedavisi iyice çıkmaza sokulmaktadır.sülük 2

Ciddi toplardamar kaçaklarına veya derin toplardamar tıkanıklığına bağlı ayak bileği etrafında yaralar açılır ve bu yaraların iyileşmesi çok uzun zaman alır. Genel olarak sülük tedavisi yaraların iyileşmesine yara içerisindeki atık maddelerin uzaklaştırılması anlamında fayda sağlamaktadır. Ancak, bu yaraların iyileşmesinde de sülük tedavisi tek başına bir anlam taşımaz. Toplardamar problemlerine bağlı gelişen yaraların tedavisinde mutlak etkili yöntem elastik bandaj veya varis çorabı kullanımıdır.

Bundan dolayı bacaklardaki varislerin tedavisinde hiçbir şartla sülük tedavisi kullanılmamalıdır. Sülük vücuttaki kanın tamamını emse dahi varislere fayda sağlamaz. Hatta faydadan çok daha fazla zararı olmaktadır. Varisleri olan kimselerde yapılması gereken en önemli yaklaşım, öncelikle varise neden olan kaçağın doppler ultrason ile ortaya konulması ve bu kaçağa yönelik cerrahi, köpük, lazer gibi tedavilerin uygulanmasıdır. Aksi taktirde sülük gibi yapışan varislerden kurtulmamız mümkün olmayacaktır.

Prof.Dr.ilhan Gölbaşı