SORULAR / CEVAPLAR

VENÖZ YETMEZLİK NEDİR?

Varis, bacaklarda kirli kanı kalbe taşıyan yüzeyel ve derin toplardamarlarımız bulunmaktadır. Bunların içerisinde kanın kalbe doğru tek yönlü akısını sağlayan kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıkların en önemlisi kasık bölgesinde derin ve yüzeyel toplardamarları birleştiren kapakçıktır. Bu kapakçık çeşitli nedenlere bağlı bozulursa, derinden yüzeyel toplardamara kan geriye kaçar. Buna venöz yetmezlik denir.

VARİS NEDİR? NİÇİN GELİŞİR?

Varislerin en önemli nedeni venöz yetmezliktir. Özellikle kasık bölgesindeki yüzeyel toplar damar kaçakları varislere neden olmaktadır.

VENÖZ YETMEZLİK NEDENLERİ NELERDİR?

Venöz yetmezliğin önemli nedenleri, genetik, obezite, gebelik, çok sayıda doğum yapmak, uzun süre ayakta durmayı gerektiren işlerde çalışmak vb.

VENÖZ YETMEZLİK TANISI NASIL KONULUR?

Venöz yetmezlik tanısı Doppler ultrason ile kaçağın süresi ölçülerek konulur. Bacaktan kalbe doğru kan akımına izin veren kapakçıklar kanı geriye doğru 0,5sn ye kaçırması kadar normal Kabul edilir. Süre 1sn üzerinde ise hafif, 2 sn üzerinde orta, 3sn üzerinde ise ciddi kabul edilir.

VENÖZ YETMEZLİKTE YAŞAM TARZI NASIL OLMALI?

Venöz yetmezlik bulunan hastalar uzun süre ayakta sabit kalmamalı, bacak kaslarını güçlendiren spor yapmalı, duşta bacakları ılık su ile temas etmeli, sıcak kaplıcadan uzak durmalı, beli sıkan kıyafetler giymemeli, yüksek topuklu ayakkabılar kullanmamalı, gün içerinde bacakları yükselterek dinlenmeli, kilo almamalıdır.

BACAKLARIMIZ NİÇİN ŞİŞER?

Genel olarak tek taraflı şişliklerde, toplardamar veya lenf damarı hastalıklarına bağlı gelişir. İki bacakta şişlik ise kalp, akciğer, böbrek, karaciğer hastalıklarına veya ilaç kullanımına bağlı gelişmektedir.

SAĞ BACAK MI SOL BACAK MI DAHA ÇOK ŞİŞER?

Sol bacağımız daha çok şişer ve daha çok pıhtı oluşur. Bunun nedeni sağ bacak atardamarı sol bacak toplardamarı üzerine bası yapmasıdır.

KILCAL VARİS TEDAVİSİ ÖNCESİ YAPILMASI GEREKEN TETKİKLER?

Kılcal varis tedavisi öncesinde mutlaka Doppler ultrason yapılması ve bunların büyük damarlardaki bir kaçaktan kaynaklanıp kaynaklanmadığının gösterilmesi gerekiyor. Eğer kaçak saptanırsa, tedavi öncesinde bu kaçakların ortadan kaldırılması gerekiyor.

KILCAL VARİS TEDAVİSİNDE HANGİ UYGULAMA DAHA ETKİLİDİR?

Kılcal varies tedavisinde skleroterapi, lazer ve radyofrekans uygulanmaktadır. Burda en etkili yöntem üçünü birlikte kombine etmektir. Geniş damarlara öncelikle skleroterapi yapılır. Daha sonra kalan dallara lazer uygulanır ve en son çok ince dallara ise radyofrekans uygulanır.

SKLEROTERAPİ NEDİR?

Skleroterapi damar içerisine uygulandığında damar iç duvarını kaplayan endotel tabakasının harabiyetine yol açarak, damarın içerisinin önce pıhtı ile kapandıktan sonra, daha sonra tamamen kaybolmasına kadar geçen sürecin başlatılması.

KÖPÜK SKLEROTERAPİ NEDİR?

Skleroterapik ajanın hava ile karıştırılması ile elde edilir. Bunun için 1cc sklerozan ajanın 4cc hava ile karşılıklı iki enjektör ve bunları karıştıran üçlü musluk ile karıştırılarak köpük elde edilir.

KÖPÜK SKLEROTERAPİNİN AVANTAJI NEDİR?

Köpük skleroterapi büyük bir alanı kapladığı için çok kalın kılcal damarlara uygulanır. Etkinliği köpük yapılmadan uygulanan skleroterapiye göre çok yüksektir.

SKLEROTERAPİ SEANSLARI ARASINDAKİ SÜRE NE KADAR?

Genellikle bu süre 2-4 hafta arasında tutulur. İlk seans uygulandıktan sonra hastanın uygulanan bölge ile ilgili problemler ortadan kalktıktan sonra diğer seansa geçilir.

VENÖZ DOPPLER ULTRASON YATARAK MI, AYAKTA MI YAPILMALIDIR?

Venöz Doppler once yatarak sonrasında ayakta bakılmalıdır. Kaçak değerlendiriken, hem ıkınma, hemde bacağa kompresyon uygulayarak değerlendirilmelidir.

TOPLARDAMARLARIMIZ NİÇİN TIKANIR?

Toplardamarımız,seyehat, lokusalık, cerrahi veya travma sonrası uzun süreli hareketsizlik, doğum kontrol ilaçlarının kullanımı, gebelik, kanser, travma, genetik pıhtılaşma bozuklukları gibi nedenlere bağlı olarak gelişir.

KASIK BÖLGESİNDE VE GENİTAL BÖLGEDE VARİSLER VARSA NASIL TEDAVİ EDİLMELİDİR?

Bu bölgedeki genellikle karın içindeki kaçaklardan kaynaklanmaktadır. Bunların en başta gelen sebebi yumartalık toplardamarı içerisinde yer alan kapakçıkların bozularak kanı gerikaçırmasıdır.

D-DIMER NEDIR, NEZAMAN YÜKSELIR?

D- dimer vücutta oluşan pıhtının parçalanması ile ortaya çıkan moleküllere denir. Yüselmesi toplardamarlarda pıhtı oluştuğunu düşündürür. Bazende pıhtı olmaksızın yeni geçirilen cerrahi, kanama, travma, kanser veya gebelikte yükselmektedir

DERİN TOPLARDAMAR KAÇAKLARINDA NE YAPILIR?

Derin toplardamar kaçaklarında öncelikle neden önemlidir. Kaçak daha onceki damar tıkanıklığına bağlı gelişmiş ise varies çorabı ve ilaç kullanılması dışında seçenek olmaz. Ancak kaçak yapısal kapak bozukluğuna bağlı gelişmiş ise mutlaka eşlik eden yüzeyel toplardamar kaçağı varsa ortadan kaldırılmalıdır. Bu yaklaşımla derin kaçak %70 azalma gösterir. Daha sonra bacak adelelerini güçlendirici spor, kilo kontrolü, yaşam tarzı değişikliği ve varis ilacı kullanımı faydalı olacaktır.

VARİS ÇORABI KULLANIRKEN HANGİSİ TERCİH EDİLMELİDİR?

Venöz yetmezlik ve varis tedavisinde dizaltı orta derece basınçlı çoraplar tercih edilir. Lenf öedem tedavisinde ise diz üstü veya kilotlu yüksek basınçlı çoraplar tercih edilir.

LİPÖDEM VE LENF ÖDEM NASIL AYIRT EDİLİR?

Lip ödem iki taraflı olur ve ayağı tutmaz, lenf ödem tek taraflı olur ve ayak üzerini ve parmakları tutar.

HAMİLELİKTE ÖDEM AZALMASI İÇİN NASIL DAVRANMALI?

Gebelik esnasında özellikle bebek büyümeye baslayında karın içerisinde ana toplardamara bası yaparak bacakta basıncı yükseltir be ödeme neden olur. Bu nedenle özellikle yatma esnasında sol yana yatılarak ana toplardamarın bası altında kalması önlenir.

BÜYÜK VARİSLER TEDAVİ EDİLMEZ İSE NE OLUR?

Büyük varisler tedavi edilmezse bu varisleerin içinde kanın göllenmesine bağlı pıthtı oluşumu gerçekleşir. Buna bağlı akciğer embolisi gelişir. Ayrıca ayak bileğinde oluşan yüksek basınca bağlı olarak ülser gelişir.

VENÖZ ÜLSER NİÇİN GELİŞİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Venöz ülser varislere veya venöz yetmezliğe bağlı ayak bileği bölgesinde yüksek basıncın etkisi ile dokulara sızan serum ve proteinlere bağlı doku sertleşir vebeslenmesi bozularak ülser gelişir. Ülserin tedavisinde yüksek basıncı oluşturan venöz yetmezlik ve varies ortadan kaldırılmalıdır. Ülser iyileşinceye kadar diz altı orta veya yüksek basınçlı varis çorabı giyilmelidir. Birlikte yaklaşık bir yıl süre ile varies ilacı kullanılmalıdır.

LENF ÖDEM NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Lenf ödemin tedavisinde en etkili yöntem fizyoterapistler tarafından yapılan manuel doku masajıdır.

BACAKLARDA KRAMPIN EN ÖNEMLİ NEDENİ NEDİR?

Bacaklarda kramp’ın en önemli nedeni venöz yetmezlik ve varislerdir.

KAPLICA VARİSLERE FAYDALI OLUR MU?

Kaplıcanın sıcak suyu toplardamarları genişletir ve varislere bağlı gelişen ağrı, ödem gibi şikayetleri çok artırır.

VENÖZ YETMEZLİK VEYA VARİSLERİMİZ HUZURSUZ BACAK SENDROMUNA YOL AÇAR MI?

Huzursuz bacak sendromunun en önemli nedenlerinden birisini venöz yetmezlik ve varisler oluşturmaktadır. Bu hastalarda mutlaka öncelikle venöz Doppler ultrason yapılmalıdır.

YÜRÜMENİN VE AYAKTA SABİT DURMANIN TOPLARDAMARLARIMIZA ETKİSİ NEDİR?

Yatarken ayak bileğinde basınç 10-15mmHg civarında olur, bu basınç ayakta hareketsiz dururken her sn 10-15mmHg artış gösterir ve 130-140mmHg’ye kadar yükselir. Buna bağlı damarlar genişler ve içlerindeki kapakçıklar kaçırır. Ancak yürümeye başlayınca her adımda 10-15mmHg basınç düşüşü olur. Bundan dolayı varisli hastaların ayakta sabit durmamaları gerekmektedir.

VARİS TEDAVİSİNDE AMELİYATLI VE AMELİYATSIZ OLMASI NE ANLAMA GELİYOR

Varis ameliyatı genel veya spinal anestezi altında gerçekleştirilir, Lazer veya radyofrekans işlemi local anestezi ile olur. Cerrahide hedef damar dalları ile koparılarak çıkarılır, lazerde veya RF’da damar yerinde kalır ve katater ile damar içine girerek damar yakılarak kapatılır.

VARİS TEDAVİSİNDE SÜLÜK KULLANILMASI FAYDALI OLUR MU?

Varis tedavisinde sülük kullanımının hiç bir faydası yoktur. Hatta enfeksiyon geliştirme gibi zararları da bulunmaktadır.

TOPLARDAMAR TıKANıKLıĞı GENÇLERDE VE YAŞLıLARDA SPONTAN GELIŞMESINDE NEDENLER NELERDIR?

Gençlerde sıklıkla genetik pıhtılaşma bozukluklarına, yaşlılarda ise tümeral hastalıklara (prostat, mesane, kolon, mide kanseri gibi) bağlı gelişir

DOĞUM KONTROL HAPLARI TOPLARDAMAR TIKANIKLIĞINA YOL AÇAR MI?

Doğum kontrol hapları içerisinde yeralan östrojen ve progesterone hormonları toplardamar tıkanma riskini artırırlar. Bu risk özellikle 40 yaş üzerinde ve sigara içen bayanlarda yüksektir. Ayrıca genetik pıhtılaşma bozukluğu olanlarda bu oranda çok ileri artış görülür.

Menapoz sonrası kullanımda da risk 2-4 misli artış göstermektedir.