VARİS TEDAVİSİNDE DAMAR İÇİ LAZER KULLANIMI

Varisler toplumda erkek ve bayanların %25’ini etkileyen önemli bir sağlık problemini teşkil etmektedir. Varisler esas olarak toplardamar içerisinde yer alan kapakcıkların kanı geri kaçırmasından, diğer bir ifade ile venöz yetmezlikten kaynaklanan bir problemdir. Venöz yetmezliğin en önemli nedenlerini ise genetik yatkınlık, uzun süre ayakta durmayı gerektiren yaşam tarzı, fazla kilo ve doğum oluşturmaktadır.

Venöz yetmezlik ve varislere bağlı olarak, görsel problemler, bacakta ağrı, şişlik, kramp, ayak tabanlarında yanma, huzursuz bacak, ayak bileğinde şişlik, sertlik ve renkte koyulaşma veya ülser gelişebilmektedir. Bu problemlerin yanısıra, akciğer embolisinin en önemli nedenini oluşturan toplardamar tıkanıklığı da varislerin ve venöz yetmezliğin komplikasyonu olarak gelişebilmektedir.

Cilt üzerinde görülen varislerin çeşitli yöntemler ile ortadan kaldırılması venöz yetmezlik ortadan kaldırılmadığı sürece çözüm sağlamaz. Çok kısa süre içerisinde daha da artmış olarak bu varisler nüks ederler. Bundan dolayı varis tedavisinin olmazsa olmazı, Doppler ultrason ile varise neden olan kaçağın (venöz yetmezliğin) saptanarak, çeşitli yöntemler ile ortadan kaldırılmasıdır.

Günümüzde venöz yetmezlikte veya varise neden olan kaçakların tedavisinde, cerrahi tedaviye alternatif girişimsel yöntemler gelmektedir.

Cerrahi tedavi yaklaşık 100 yıldır kullanılmaktadır. Ancak, cerrahi tedavinin spinal veya genel anesteziyi gerektirmesi, ameliyata bağlı, infeksiyon, tromboflebit, derin ven trombozu, sinir yaralanması, pulmoner emboli gibi çok çeşitli komplikasyonların gelişmesi ve işlem sonrası 10-15 gün istirahat gerekmesi yeni alternatif tedavileri gündeme getirmiştir. Bu yöntemlerin başında lazer/Radyofrekenas (RF) tedavisi gelmektedir. Bu yöntemler bütün dünyada 2006’dan beri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu lazer tedavisi ile cildi kesmeksizin hastalıklı damarın yok edilmesi, bacaktaki toplar damar akımının düzelmesini, varisli damarların kaybolmasını ve toplardamar yetmezliğine bağlı bacakta oluşan venöz hipertansiyonun kaybolarak, ağrı ve huzursuzluk hissinin ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Lazer tedavisinin cerrahi tedaviye göre avantajları nelerdir?

- Daha az invaziv ve kısa süreli işlem

- Genel veya spinal anestezi gerektirmezler

- İşlem sonrası hemen mobilizasyon sağlanır

- Daha az ağrı gelişir

- Daha az komplikasyon görülür

- İş hayatına erken dönüş sağlanır

- Sonuçları en az cerrahi kadar etkilidir

- Maliyet daha az

Lazer tedavisi uygulanacak hastalarda istenen koşullar nelerdir?

- Derin toplardamarları açık olmalı.

- Hasta hareketli olmalı

- Kanama ve pıhtılaşma eğilimi olmamalı

- Ciddi periferik atardamar hastalığı olmamalı

Lazerin temel etki mekanizması nedir?

Lazer ışınları uygulanan dalga boylarına göre kan içerisindeki hemoglobin veya damar duvarındaki suya etki ederek yüksek ısı enerjisi oluşturarak etkili olurlar

lazer 1

Lazer tedavisi esnasında hangi anestezi teknikleri kullanılır?

Lazer uygulamalarında en sık olarak lokal anestezi kullanılmaktadır. Ancak hastanın genel durumu ve tercihine göre sipinal veya genel anestezi de uygulanabilmektedir.

endovenöz lazerendovenöz lazer

Herhangi bir kesi olmaksızın ultrason eşliğinde damar içerisine katater ile girilerek yapılan ablasyon işlemidir.

Lazer tedavisi sonrası başarı oranı nedir?

Bu tedavilere bağlı hastalar daha kısa sürede günlük normal yaşamına dönebilmektedir. Tedavi sonrası çok daha az komplikasyon gelişmekte ve uzun dönem başarı oranı ise %95 gibi oldukça yüksektir.

Lazer tedavisi sonrası ne gibi komplikasyonlar gelişebilir?

Lazer tedavisi sonrası çok nadir olarak, ciltte yanık, morarma, sertleşme ve derin toplar damarlarda tıkanıklık gibi komplikasyonların geliştiği görülmüştür. Ancak uygun teknikle yapıldığı taktirde çok çok az komplikasyon gelişmektedir.

Kendi klinik uygulamamda 1500 endovenöz lazer yapılmış olup, bu vakalarda hafif morluklar dışında önemli bir komplikasyon ile karşılaşılmamıştır.

Lazer işlemi sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Lazer işlemini takiben 3-4 saat sonra normal günlük aktivitesine başlayabilir. İlk 2 gün uygulanan bacaklar elastik bandaj ile sarılı kalmaktadır. Takiben 1 hafta süreyle varis çorabı giydirilmektedir.

ANTALYA VARİS/Dr.İlhan Gölbaşı