LAZER TEDAVİSİNDE HASTA BİLGİLENDİRME KLAVUZU

Kılavuz sizleri lazer İle varis tedavisi ile ilgili bilgilendirmek için hazırlanmıştır. Varis hastalığında genellikle bacak yüzeyel toplardamarında yetmezlik söz konusudur ve tedavi bu damarın yok edilmesini amaçlamaktadır.

Bu damar termal enerji ile cildi kesmeksizin damarın yok edilmesi, bacaktaki toplar damar akımının düzelmesini, varisli damarların kaybolmasını ve toplardamar yetmezliğine bağlı bacakta oluşan venöz hipertansiyonun kaybolarak, ağrı ve huzursuzluk hissinin ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Aşağıdaki açıklamalar, sizlerin bu işleme hazırlanmasını ve işlem sonrası iyileşmenizin hızlanmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.

İşlem öncesinde ve işlem sırasında ;

 • İşlemden önceki akşam, işlem sırasındaki su ihtiyacınızı karşılamak için bolca su içiniz. İşlemden bir gün önceki gece saat 24:00'dan sonra hiçbir şey yiyip içmeyiniz.
 • Bacaklarınızın traşlı olmasını sağlayınız.(Erkek hastalar, mümkünse jilet yerine makine kullanmaya özen gösteriniz.)
 • İşlemin yapılacağı sabah duş alınız ve bacaklarınızı yıkayınız, eğer mümkünse, antibakteriyel özellikli solüsyon kullanınız.
 • Daimi kullandığınız ilaçları işlemin yapılacağı sabah az bir su ile alınız.(Doktorunuz tarafından özellikle kesmeniz istenen ilaçlar hariç-aspirin gibi).
 • Bir çok operasyonun aksine, bu işlemden sonra, eğer kullanıyorsanız, kan sulandırıcı tedavinize devam edebilirsiniz. Eğer kan sulandırıcı tedavi kullanıyorsanız lütfen ayrıntılı bilgi için doktorunuza danışınız.
 • İşlemin yapılacağı gün, lütfen aldığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda getiriniz. Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa veya ilaçlarınızda son zamanlarda değişiklik yapılmış ise bize bildirmeniz önem arz etmektedir.
 • İşlem yapılacak merkeze gelirken, lütfen şort veya kısa ve sıkı olmayan kıyafetler giymeye özen gösteriniz. ayakkabı yerine terlik tercih ediniz. İşlem sonrasında bacaklarınız lastik bandaj ile sarılacağı için, sıradan ayakkabılar ve pantolonlar üzerinize olmayacaktır.
 • İşlem sırasında sizi rahatlatmak için uyku verici bir takım ilaçlar verilebilir. Bu nedenle yanınızda sizi eve götürebilecek erişkin bir refakatçiniz mutlaka olmalıdır.
 • Venöz termal ablasyon işleminiz, operasyon odasında gerçekleşecek ve tansiyonunuz, kan oksijen miktarınız ve nabzınız monitöre bağlanacaktır. Doktorunuz bu parametreler ile ilgili sürekli olarak bilgi sahibi olacaktır. İşlem sırasında size uyku verici bir takım ilaçlar verilebileceği için, işlem sonrasında bazı anları hatırlamakta güçlük çekebilirsiniz.
 • Damar içi termal ablasyon işlemi, hedeflenen damarın etrafına bölgesel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Bu anestezik maddenin verilmesine bağlı veya ablasyon kateteri yerleştirilmesi sırasında bir miktar rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu rahatsızlık hissi genellikle çok hafiftir ve bu esnada rahatsızlığınızı azaltmak için, bir takım uyku verici ilaçlar uygulanabilir.
 • İşlem sırasında genellikle cerrahi kesiye ihtiyaç duyulmamaktadır. sadece, ablasyon kateteri yerleştirilirken ve varisleşen büyük damarların bir kısmı çıkarılırken cildinize küçük delikler açılacaktır. Çok nadir olarak, kasık bölgesine hedeflenen damarın bağlanması amacı ile küçük bir kesi yapmak gerekebilmektedir.
 • Ağrılı ve göze hoş görünmeyen variköz damarlarınızı kaybetmek amacıyla, endovenöz termal ablasyon ile birlikte, mikro-flebektomi (küçük damarların ciltten çıkarılması) uygulanabilmektedir.
 • Hedeflenen damara ablasyon kateterinin yerleştirilmesinde ve damar etrafına uygulanan lokal anestezik tatbiki için işlem sırasında ultrason kullanımı gerekmektedir.
 • Ablasyon işlemine başlamak için, ablasyon kateteri hedeflenen damar içerisine uygun pozisyona yerleştirilir. Katetere enerji verilir ve yavaşca damar içerisinde geriye doğru çekilir. Oluşan ısı, damar iç tabakasında bütünlüğü bozarak kapanmasını sağlar.
 • Cildinizde oluşan küçük delikler emilebilen dikişlerle veya steril yara yapıştırıcılarla kapatılır, steril olarak pansuman yapılır.
 • İşlemler tamamlandıktan sonra bacak(lar)ınız elastik badajlar ile ayktan kasık bölgesine kadar sarılır.
 • Eve döndükten sonra;
 • Ultrason kontrolünüz yapılana kadar (genellikle işlemden sonraki 2. veya 3. gün yapılmaktadır) bandajlarınızı açmayınız. Belirgin rahatsızlık hissetmeniz (özellikle dizinizin arkasında), elastik bandajların neden olabileceği su toplamalarına işaret ediyor olabilir. Eğer elastik bandajları çok sıkı sarıldığını düşünüyorsanız veya diz arkasında batma hissediyorsanız, bize başvurabilirsiniz. ya da kendiniz bandajlarınızı biraz gevşetebilirsiniz. Ancak tekrar doğru bir şekilde sardığınızdan emin olmanız gerekmektedir..
 • İşlemden sonra, aynı gün akşam üzeri evde veya dışarıda yürüyebilirsiniz. Lütfen uzun süreler boyunca ayakta hareketsiz kalmayınız ve ayaklarınızı sallayarak oturmayınız. İşlem sonrasında yapacağınız bu yürüyüşler, iyileşmeyi hızlandıracaktır.
 • Yatarken ve otururken ayağınızı bir veya birkaç yastık yardımıyla yükseltiniz.
 • İşlem sonrası 2-3. gün bandajlarınız açılacak ve ultrason kontrolü yapılacaktır. . Bu aşamadan sonra liflenmeden veya fırçalanmadan.duş alabilirsiniz. Bacaklarınızı ve parmak uçlarını hafifçe silebilirsiniz. Mümkünse antibakteriyel sabun veya solusyonlar kullanınız. Duş sonrası hafifçe kurulayınız ve serin üfleyen bir saç kurutma makinesi yardımıyla tamamen kurumalarını sağlayınız. Bu sırada karşılaştığınız, yaralarınız üzerine yapışan steril bantları çıkarmaya zorlamayınız.( 2 hafta içinde kendileri düşecektir). Eğer isterseniz yaralarınızın üzerine yara bandı tatbik edebilirsiniz.
 • İşlemden sonraki 2. veya 3. günde kliniğimizde elastik bandajlarınızın çıkarılmasını takiben,1-2 hafta süre ile basınç desteği çorabı (varis çorabı) giymelisiniz. Bu konuda merkezimizden ayrılırken uygun çorabın yazıldığından emin olunuz. Geceleri yatarken çorabınızı çıkarabilirsiniz.
 • Bacağınızın durumuna göre 2 ila 4 gün içerisinde normal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Bu esnada tedavi edilen damarınızın etrafında hala hafif bir ağrı hissetmeniz normaldir.
 • İlk 2 hafta size bir egzersiz programı verilecektir. Bu programı eğer ayağınızda gerilme hissi varsa, ona göre düzenleyebilirsiniz. Kendinizi zinde hissediyorsanız, birkaç kilometre yürüyebilirsiniz.veya hafif tempolu koşu yapabilirsiniz. İlk bir ay özellikle egzersiz sırasında varis çorabınız ayağınızda olmalıdır.
 • Önceden variköz damarlarınızın olduğu alanlarda bir miktar yanma, kızarıklık - morarma ve gerginlik hissi olması normaldir. Hastalar genellikle mikroflebektomi yapılmış olan bu alanlarda çarpma veya düğümlenme hissedebilmektedirler. Bunlar akciğerlerinize gidebilecek pıhtı parçacıkları değildir ve yavaş yavaş kaybolacaklardır. Bu işlem sonrası normal bir sonuçtur ve geçicidir. Morarmalar da size zarar vermez kısa sürede tamamen kaybolacaklardır.
 • İşlemden sonraki 6 aylık süreçte, 1 saaten uzun sürecek yolculuk yapacaksanız, yolculuk sırasında lütfen varis çoraplarınızı giyiniz. Buna ek olarak 45 dakikalık aralarla mola vermeniz ve kısa yürüyüşler yapmanız lehinizedir. Uzun süreler hareketsiz oturmanız bacaklarınızın derin toplardamarlarında pıhtı oluşması riskini arttıracaktır.
 • İşlemden sonra en az 4 hafta boyunca hamam,sauna ve sıcak su dolu küvetlerde uzun süre kalmamalısınız.
 • Yüzme ve serin su banyolarına ise 2 hafta sonra izin verilmektedir.
 • İşlemden hemen sonra daimi ilaçlarınıza aynen devam ediniz.
 • İşlemden sonraki 2. ultrason kontrolünüz 1. haftada yapılacaktır. Sonrasında ise, uzun vadede sonuçların sizin ve bizim için yüz güldürücü olduğundan emin olmak adına 6. ayda ve 1. yılda kontrollere gelmeniz istenecektir. Kontrollerinizde herhangi bir ücret talep edilmemektedir.
 • Eğer hala çok ince, ağsı variköz damarlarınız mevcutsa 2-3 ay sonra skleroterapi programı yapılmaktadır.
 • Skleroterapi için sigorta şirketleri genellikle kozmetik olarak ele aldıkları bu durumlarda ödeme yapmamaktadırlar. Doktorunuzdan ücretlendirmeyle ilgili detaylı bilgi isteyebilirsiniz.
 • Size ağrınız olursa almanız için ilaç reçete eilecektir. İbuprofen ihtiva eden bu ilacı, işlemden sonraki ilk 5 gün, hergün 8 saatte bir 600 mg olarak almanız işlem sonrasında oluşabilecek inflamasyonu engelleyecektir.(ibuprofen allerjiniz yok ise). İşlem sonrası gerginlik hissi 2 haftaya kadar uzayabilmektedir. Bu durumda ilaca devam edilmesi faydalı olacaktır.

Prof. Dr.İlhan Gölbaşı