Üst Bar - İletişim

+90.242 229 88 87

Damar damar üstüne binmesi

Günlük hayatımızda üzerimize üzerimize gelen pek çok stres faktörüne bağlı olarak, psikolojik gerilim ve kas spazmları gelişmektedir. Tam olarak bir hastalığa tekabül etmeyen, fakat rahatsız edici bu tabloya önemli bir isim takmak gerekiyordu. Oybirliği ile ‘damar damar üstüne binme’ ifadesini uygun gördük.

Kas spazmına bağlı gelişen bu ağrıların damarın damar üstüne binmesinden kaynaklandığına da inandık. Ancak gerçekte damar problemi ile pek ilgisi olmayan bu ifade; bu defa, nasıl oluyorda damar damar üstüne biniyor, nasıl oluyorda bu ağrılara neden oluyor gibi soruları akıllara getirdi.

Gerçekten damar damar üstüne biner mi sorusunun muhatabı sıklıkla damar hastalıkları uzmanları olmuştur. Bu soruya yanıtımız ise ‘EVET tabiki herkeste damar damar üstüne biner’ olmuştur. Bu evet yanıtına biraz açıklık getirerek önemli bir sağlık probleminden bahsetmek istiyorum. Normal olarak karın içerisinde, sağ bacağa temiz kan taşıyan atardamar, sol bacağın kirli kanını taşıyan toplardamar üzerine biner. Bu duruma bağlı olarak herkeste atardamar toplardamarı çok hafiften ciddiye kadar değişen miktarlarda sıkıştırır. Buna bağlı sol bacak daha fazla şişer, toplardamar tıkanıklığı ve varisler sol bacakta daha fazla gelişir.

damar damar üstüne

Bu atardamar binmesi toplardamarı çok ciddi daraltırsa bu durum hastalık olarak kabul edilir. Bu tablo özellikle destek dokusu zayıf genç bayanlarda sık görülür. Hastalığın önemli bulgusu ise sol bacakta şişliğin yanısıra, bacakta ve kalçada ağrıdır. En korkulan komplikasyonu ise toplardamar tıkanıklığıdır.

Tomografi, ultrason veya toplardamar anjiosu ile ciddi bası bulgusu saptanan kimselerde, şikayetleri ortadan kaldırmak ve damar tıkanıklığı gelişmesini engellemek için cerrahi veya stent tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedaviler ile atardamarın alttaki toplardamarı şıkıştırması önlenerek bası bulguları ortadan kaldırılmaktadır.

Sonuç olarak, halk arasında kullanılan anlamından farklı olarak gerçekten herkeste damar damar üstüne binmektedir. Buna bağlı olarak da sol bacakta ağrı, şişlik, varis ve toplardamar tıkanıklığı sağ bacaktan daha fazla gelişmektedir.